Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hotely a penziony vybavujeme již 32 let.

×

Štěnice – společnost, kterou v posteli určitě nechcete

Štěnice – společnost, kterou v posteli určitě nechcete

Publikováno 2.9.2020 13:20

Štěnice domácí (Cimex lectularius) provázely již naše pravěké předky, a protože jim vyhovují podmínky, které panují v lidských obydlích, přesunuly se s námi z jeskyň do našich bytů, domů i hotelů.

Tito nevítaní společníci mohou navštívit i Vás, ale s našimi radami a rovněž s našimi matracemi a postelemi budete na jejich invazi předem připraveni. Díky třicetiletým zkušenostem společnosti Unar s.r.o. jsou totiž naše výrobky navrhovány a vyráběny tak, aby štěnicím znesnadňovaly existenci a omezovaly jejich životní prostor.

Jako nepříjemný domácí hmyz štěnice zmiňuje už literatura starověkého Řecka. Na konci 20. století byly sice téměř vyhubeny, ale v posledních desítkách let je zaznamenáván (v USA, Kanadě, některých evropských zemích, Austrálii i v částech Afriky) jejich návrat, způsobený zřejmě získanou odolností proti moderním pesticidům.

Přítomnost štěnic vůbec není znakem špinavého prostředí. Dovézt si je můžete odkudkoli, nebo se k vám bez problémů dostanou od sousedů. Dospělé štěnice jsou totiž jen asi 6–7 mm dlouhé a zcela ploché, takže se dokážou protáhnout i například podél elektrického vedení. Tepelnými senzory v tykadlech odhalí nejvhodnější místo k sání a „na posezení“ dokážou vypít množství krve odpovídající trojnásobku vlastní hmotnosti. Dobrá zpráva je, že podle současných poznatků štěnice nepřenášejí žádné choroby a nepříjemné poštípání není následováno ještě něčím horším.

Jak je najít a jak se jich zbavit?

V prvé řadě je potřeba říct, že vyhubení štěnic je zdlouhavý a náročný proces, který je obvykle potřeba víckrát opakovat.

  • Přítomnost štěnic poznáte nejen podle štípanců, ale také podle trusu – drobných černých teček v konstrukci postele, na matraci, pod prostěradlem a podobně. Na těchto místech možná najdete i samotné štěnice nebo jejich vajíčka.
  • V prvé řadě je potřeba místnost důkladně vysát a nezapomenout na žádné štěrbiny, spodní stranu matrací, místo za čelem postele, pod odchlípnutou tapetou atd. Typicky se štěnice vyskytují do vzdálenosti 1,5 metru od lůžka.
  • Věci, na nichž jsou vajíčka štěnic, případně máte podezření, že na nich jsou, dejte do nepropustných igelitových sáčků a postupně jejich obsah čistěte.
  • Z místnosti nic nevynášejte a neodkládejte jinam, mohli byste si obtížný hmyz zavléci do dalších místností.
  • Štěnice dokáže v případě potřeby přežít i celý rok, takže i z takto dlouho neprodyšně uzavřených a nevyčištěných věcí se hmyz může znovu rozšířit.
  • Speciální neprodyšné obaly, v nichž štěnice nakonec uhynou, se vyrábějí i na matrace.
  • Smiřte se s tím, že s některými věcmi, možná i včetně samotných matrací (pokud jsou příliš promořené), se budete muset rozloučit.
  • Proti štěnicím nebyl dosud vyvinut žádný stoprocentně účinný prostředek. Jejich slabou stránkou je fakt, že nedokážou dlouhodobě přežít teploty pod 7°C a nad 45 ºC.
  • Nesavé povrchy je potřeba setřít horkou vodou a saponátem.
  • Povlečení, pyžama a další textilie je nutné prát na co nejvyšší teplotu a následně je při vysokých teplotách sušit v sušičce. Stejně účinné je vystavit zamořené předměty na několik hodin silnému mrazu.
  • Specializované firmy rovněž používají čističky aplikující horkou páru.

Pokud tedy patříte mezi ty, kteří mají tu pochybnou čest, že hostí početnou (nebo i menší) rodinku štěnic a neví si s nimi rady, určitě se na nás obraťte. Jsme schopní nejen poradit, ale můžeme přímo doporučit konkrétní specialisty, kteří Vás problému zbaví. A nezapomeňte: Naše postele a matrace štěnice nemají rády!

 

Fotografie zleva doprava: Dospělé štěnice a jejich nymfy na látce / Makrofotografie dospělé štěnice / Štěnice, jejich vajíčka a výkaly v rámu postele / Typické štípance od štěnic / Kde se obvykle schovávají

×