Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hotely a penziony vybavujeme již 33 let.

×

Kvalitní hotelová postel: Základ každého ubytovacího zařízení!

Kvalitní hotelová postel: Základ každého ubytovacího zařízení!

Publikováno 30.9.2021 07:06

Kvalitní hotelová postel: Základ každého ubytovacího zařízení!

Lidé stále více cestují a nároky na ubytování stoupají. Ubytovací zařízení se při cestách všeho druhu o to více stávají druhým domovem každého ubytovaného.

Nezpochybnitelným faktem je, že základem kvalitního ubytování je hotelová postel. I proto je překvapivé, kolik ubytovacích zařízení na trhu tuto skutečnost popírá a bohužel ani zdaleka nenaplňuje.

Co si vlastně představit pod termínem „hotelová postel“? Podstatou kvalitní hotelové postele je její konstrukce a v tomto směru není třeba „objevovat Ameriku“. Stačí se inspirovat ve standardech mezinárodních hotelových řetězců, které se touto problematikou dlouhé desítky let zabývají a na kvalitu lůžek a vyspání kladou zcela zásadní důraz. O tom, že nepostupují špatně, mluví miliony hostů, kteří jejich služeb každý rok využijí.

Hotelová postel jako celek se skládá ze základny, matrace a čela. Standardem hotelového lůžka je pak celková výška (tedy včetně matrace) 55 – 60 cm. Takové lůžko nejenže v pokoji působí žádoucím dominantním dojmem, ale zároveň se z něj i velmi pohodlně vstává.

Základnu postele tvoří nosná dřevěná nebo dřevotřísková konstrukce na nožičkách, případně opatřená soklem. U těch nejpropracovanějších modelů postelí je základna navíc doplněna o systém pružin zakomponovaný do konstrukce, tzv. boxspring. Bočnice základny jsou očalouněny v duchu zvoleného designu pokoje. Základna postele musí mimo jiné i velmi dobře fixovat na ní volně ležící matraci, která se nesmí posouvat. Plocha matrace je totožná s plochou základny, protože podstatou kvalitní hotelové postele je konstrukce bez přesahujícího rámu, do níž by matrace zapadala. U konstrukce s přesahujícím rámem je totiž reálné riziko zranění (odření holení nebo lýtek při uléhání nebo při vstávání z postele) a zároveň po spojení dvou lůžek do manželské postele vzniká nepopulární mezera mezi matracemi. Velmi důležité je rovněž umístění postelí volně v prostoru pokoje s čelem u stěny. Člověk ležící v posteli tak má pocit většího okolního prostoru a má k lůžku lepší přístup. Navíc se tak postel snadněji stele.

Pokoje v hotelích i penzionech jsou většinou koncipovány jako dvojlůžkové. V současnosti se ovšem klade značný důraz i na flexibilitu konfigurace lůžek, aby se dala pojmout buď jako profesionálně spojené manželské lůžko, tzv. King Size nebo jako oddělená lůžka, tzv. Twin. Jak už jsme zmínili, při spojení dvou samostatných lůžek by mezi matracemi v žádném případě neměla vzniknout nežádoucí mezera.

Hotelová matrace, byť je díky zastlání nejméně patrná, je v rámci postele nejdůležitějším článkem. Právě kvalita matrace totiž rozhoduje o tom, jestli je postel jako celek funkční a kvalitní.

V ubytovacích zařízeních se používají především matrace taštičkové, pružinové a v menším množství případů i matrace pěnové.

Pružinové matrace se vyznačují vzdušností, lehkostí a kvalitní konstrukcí tvořenou prověřeným pružinovým, tzv. bonellovým jádrem. Toto jádro je tvořeno řadově uspořádanými pružinami většího průměru, které jsou spojeny spirálovým drátem a tvoří tak jednolitý celek, jenž příznivě reaguje na různorodou stavbu těla spáčů.

Taštičkové matrace jsou tvořeny velkým počtem menších pružinek správně podporujících anatomii těla. Každá pružinka je umístěna v samostatném obalu (taštičce), což umožňuje tzv. zónování, kdy je matrace v oblasti ramen změkčena a v oblasti pánve vyztužena. Taštičkové matrace jsou velmi luxusní variantou, která v ubytovacích zařízeních uspokojí i ty nejnáročnější hosty.

Pěnové matrace jsou vyráběny z různých druhů pěn a často jsou kompromisním řešením mezi kvalitou a cenou. Určitě je vhodné zmínit, že mezinárodní hotelové řetězce tento typ matrací prakticky nepoužívají.

Matrace pro ubytovací zařízení se vyrábějí v různých výškách, tuhostech i rozměrech. Nedílnou součástí matrace je potah, který by měl být snímatelný a pratelný, aby tak byly splněny všechny hygienické požadavky. U luxusnějších typů matrací jsou samozřejmostí i manipulační ucha nebo zipy, s jejichž pomocí lze dokonale spojit dvě samostatné matrace. Jako dodatečná a velmi praktická ochrana potahu matrace slouží prodyšný chránič matrace, který ovšem nedopustí její znečištění a lze jej prát na vyšší teplotu.

Neodmyslitelnou součástí hotelové postele je i její čelo, které v mnoha případech tvoří jeden z významných designových prvků hotelového pokoje. Čelo postele se většinou montuje na stěnu tak, aby jej případně bylo možné lehce sejmout. Méně často se připevňuje přímo na základnu postele. 

Zeptali jsme se jednoho z nejrenomovanějších tuzemských výrobců hotelových lůžek a matrací, pana Lubomíra Unara, zakladatele a majitele společnosti UNAR, na jeho pohled na problematiku. Pan Unar nám řekl: „Při výběru hotelového lůžka je důležité uvědomit si, jaký standard ubytování a vyspání chci jako provozovatel nabízet. Hosté se chtějí především kvalitně vyspat a ubytovací zařízení usiluje o to, aby se zákazníci vraceli.

Kvalitní hotelovou postel je přitom možné pořídit do jakéhokoli ubytovacího zařízení, a to včetně malých provozů. Samozřejmě i zde platí, že čím komfortnější a luxusnější lůžko je, tím je i dražší. Hotelovou postel dělají i zdánlivě nepodstatné maličkosti, např. funkční spojovací kování, kluzáky či kolečka základen. Umíme vyrobit i čela téměř jakéhokoli vzoru a velikosti a v případě poptávky do nich dokážeme zabudovat i vypínače, zásuvky či lampičky, což znamená větší komfort a estetickou stránku hotelového pokoje to také podpoří. 

Kapitola sama o sobě jsou pak přistýlky. Tato oblast je u nás ještě daleko více než postele pole neorané a kvalitní přistýlky má jen velmi málo zařízení. Pro zajímavost, my máme v tomto směru několik novinek, např. profesionální přistýlku, která je zabudovaná přímo do základny lůžka, takže nepřekáží a přitom výborně funguje. Máme v nabídce kvalitní přistýlky, které ve dne slouží jako pohovka nebo křeslo a zařazujeme rovněž samostatné přistýlky, které jsou uskladněny někde bokem a kapacitu pokoje mohou navýšit až v případě potřeby.“

Důležitá poznámka na závěr: Kvalitní hotelová postel nemusí být nutně drahá, to je zažitý mýtus. O tom, že hotelové lůžko s profesionálními parametry je dostupné opravdu pro každé ubytovací zařízení, se můžete sami přesvědčit na těchto webových stránkách.

 

Lubomír Unar, Zakladatel a majitel společnosti Unar s.r.o. vyrábějící kvalitní hotelové matrace a lůžka. Již 33 let s Vámi profesionálně spíme… 

www.unar-prohotel.cz

×